Bromley Youth Music Trust
BYMT logo
EXPLORE BYMT
Bromley Youth Music Trust   |   Where Music Changes Lives

The BYMT Blog

BYMT logo

The BYMT Blog

05 February 2015

Normal Trotman Final : Saturday 24th January 2015

Written by BYMT, pictures by Florence Wickert

Bromley Youth Music Trust were proud to host the annual NORMAN TROTMAN FINAL on Saturday 24th January.

Norman Trotman, BEM, was born in 1922 and trained at the Royal Military School of Music, Kneller Hall and the Guildhall School of Music. He has a distinguished career in military music and subsequently became Head of Brass Teaching here at BYMT in 1974.  In 1980 the won the Golden Rose at the Copenhagen Youth Festival and in 1981 he led them to success in the Wereld Music Concours, Holland.

Norman Trotman died only a few days after returning from the triumph in Holland.

The competition was established in 1983 by the Trutees of the Norman Trotman Memorial Fund, to further the cause of instrumental music among young people in the Borough - a cause to which Norman Trotman devoted so much of his time, talent and energy. 

The finalists for this year were selected from over 65 musicians who entered the competition.

The adjudicator for the evening was Mr Chris Houlding, Professor of Trombone and Brass Ensemble at the Folkwany University of Arts, Essen, Germany.

The finalists performing were:

DAVID TARRANT – TRUMPET

Neruda Trumpet Concerto in E Flat Movement 1: Allegro, Kurt Weill My Ship and Siegfried Stolte Burleske.

LOIS ASHENDEN – FLUTE

J S Bach Suite in B Minor Menuet and Badinerie, Ian Clarke Orange Dawn and Benjamin Godard Suite de Trois Morceaux Valse

HENRY HARGREAVES - CELLO

Dvorak Rondo Op. 94 and Elgar Cello Concerto in E Minor Op. 85 Movement 4 Allegro

IZY CHEESMAN - OBOE

Poulence Sonata a la memoire de Serge Prokofieff Movement 1: Elegie, Britten Six Metamorphoses After Ovid for Solo Oboe and Colin 1st Solo de Concourts Op. 33

CAROLINE GRINT – CLARINET

Finzi Five Bagatelles Movement 1: Prelude and Horovitz Sonata for Clarinet and Piano Movements 2 and 3.

ALEXANDER LAU – PIANO

Rachmaninov Prelude in B flat major and Nikolai Kapustin Sonata No. 1 Movement 4

RACHEL MCVEIGH – FRENCH HORN

Franz Strauss Romance (Empfindugen am Meere) and Eugene Bozza En Foret.

DAVID GAULD – SAXOPHONE

Eugene Bozza Aria and Pequena Czardas

 

The audience witnessed some truly accomplished and gifted musicians performing with confidence and flair, it was a memorable evening and the Adjudicator had the unenviable task of crowning a winner.  In the end the trophy was awarded to HENRY HARGREAVES, with LOIS ASHENDEN and DAVID GAULD being in second and third place respectively.

BYMT would like to thank all of the finalists, students, tutors and parents who contributed to making the evening such a success. 

Norman Trotman Finalists

Henry Hargreaves

Supported using public funding by Department for Education and Arts Council England
London Borough of Bromley
     

Bromley Youth Music Trust
Bromley Youth Music Centre
Southborough Lane
Bromley
Kent
BR2 8AA

020 8467 1566

Registered Charity No. 1031590